5 powodów, dlaczego nie warto korzystać z toreb foliowych

Torby foliowe pojawiły się w naszej rzeczywistości w latach 90. XX wieku. Wcześniej nasi rodzice czy dziadkowe chodzili do sklepów z opakowaniami wielorazowymi i dla nikogo nie stanowiło to problemu. Gdy ujawniły się woreczki w różnych rozmiarach, doceniliśmy je za wygodę i zajmowania niedużej ilości miejsca – pozornie, okazało się bowiem, że zapominamy brać je ze sobą po raz kolejny i albo wyrzucamy, albo jedna z naszych szafek awansuje na swoisty magazyn folii. W podobny sposób foliowe opakowania zaczęły zalewać cały świat. Z pozoru nie byłoby w tym nic złego, jednak szybko dostrzeżono, że nie są one obojętne dla środowiska, w związku z czym pojawiły się akcje, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej w kwestii właśnie folii oraz plastiku. Dowiedz się, dlaczego NIE powinniśmy używać ich na co dzień i jak można je skutecznie zastąpić.

Zastępstwo?

Przede wszystkim opakowania wielorazowe. Dobrze sprawdzają się również torby papierowe, które łatwo poddają się recyklingowi. Możemy jednak postawić na torby i worki bawełniane, których będziemy używać przez długi czas, wielokrotnie i zwyczajnie prać w pralce.

Dlaczego nie warto korzystać z folii?

  1. Ze względu na to, że każda taka foliowa torebka rozkłada się całkowicie przez okres od 100 do 500 lat, więc może silnie zanieczyszczać ziemię i być szkodliwa dla nas i zwierząt.
  2. Większość foliówek wyrzucamy, w związku z czym okazuje się, że średnio każdą z nich używamy przez około 25 minut, co szczególnie jeśli za nie płacimy, jest bardzo nieekonomiczne.
  3. Na całym świecie w ciągu zaledwie jednej minuty zużywa się około miliona foliówek, w związku z tym warto przyczynić się do zmniejszenie ich stosowania i ochrony środowiska.
  4. Wiele odpadów pływa w morzach i innych wodach powierzchniowych i silnie je zanieczyszczają, a także zagrażają wielu gatunkom zwierząt. Okazuje się, że nawet 80% z tych odpadów to właśnie plastik.
  5. Tylko niewielka ilość foliowych torebek jest wykorzystywana ponownie, a do recyklingu trafia mniej niż 10%, co sprawia, że przyczyniają się one jedynie do powstawania zanieczyszczeń.

Ekologiczne rozwiązania, w tym np. torby papierowe czy wielorazowe mogą być równie praktyczne i wygodne. Dlatego z pewnością warto się na nie decydować jeśli mamy w sklepie taką możliwość.

Dodaj komentarz